Torma Ringtalli ümbruse puhastamine

Jõgevamaa, Torma vald, Torma alevik, Torma alevik

  • Mälestised
  • Liitumine on lõppenud
  • Toeta
Talgud toimusid 01. mai 2010
Talgute eesmärk ja hüvang Torma Ringtall on üks kahest Eestis säilinud originaalse arhitektuuriga ringtallist. Talgute eesmärgiks on korrastada ringtalli ümbrus, riisuda lehed ja vana rohi, koristada lahtised kivid, et saaks suvel talli ümbrust niita. Tööde käigus teeme talli sisehoovis sondaaži, leidmaks kinnitust sisehoovi munakivisillutise olemasolust. Kui talgulisi on rohkem riisume lehtedest puhtaks ka Torma mõisa pargi.
Talgutööd Lehtede ja vana rohu riisumine, võsa lõikamine, kivide koristamine. Teeme sondaaži talli sisehoovis, et saada kinnitust munakivisillutise olemasolust.
Talguliste maksimumarv 100
Vabu kohti 93
Kaasa võtta töökindad, reha, labidas, aiakäru, saag,
Talgulistele pakutav Väike tutvustus, vesi, tee/kohv, supp.
Lähem info talguobjekti kohta Torma Ringtall on hooneterohke majanduskompleksiga mõisaansambli dominantne majandushoone 8-kandilise suletud siseõuega, kõrge katusega ringtall. .Ehitatud 1830-40a. Seinad puhta vuugiga punastest tellistest. Aknad väikesed eri suurusega ja -kõrgusel. Osa sissepääsuavasid kaarsillustega.Hetkel ei ole kasutuses, halvas seisukorras. Ümbrus hooldamata. Torma Mõis on hooneterohke majanduskompleksiga mõisaansambel. Säilinud üldkavatis kujunes välja 19. sajandi keskpaiku v. Liphartite ajal. Väike pargiala eraldab peahoone (ümber ehitatud) vabaplaneeringuliselt paiknevatest majandusehitistest. Need liidab ansambliks Lõuna-Eestile tüüpiliste ehitusmaterjalide - maakivi ja tellise sihikindel kasutamine. Stiiliühtsust toetab dekoratiivne müürikivi. Domineerib kaheksakandiline suletud siseõu, kõrge katuse ja tellisseintega ringtall (sama on Heimtali mõisas). Massiivse ait-kuivati dekooriks on kasutatud profiiltellistest kaarsilluseid ja hammaslõikega karniise. 1970.-ndail aastail rekonstrueeriti see juurdeehitise abil spordihooneks. Liigendatud põhiplaaniga viinavabrik on rajatud mitmes järgus 19. sajandi jooksul. Sellega sarnase õllevabriku maakiviseinu kaunistavad tellisraamistusega avad ja nurgad ning kaaraknapaarid viiludel. Saeveski on neljakandilise telliskorstnaga maakivihoone. Tootmishooneile sekundeerivad teenijate, valitseja ja kupja majad. Olev Suuder Eesti arhitektuur IV
Talgujuht Erika Aasa
Keeled mida talgujuht räägib Eesti, Inglise, Vene
Kogunemine Koguneme kl-11.00 Torma vana võimla hoovis, autod on soovitav jätta poe ees olevale parkimisplatsile.
Talgukood 1004235
Salvesta kalendrisse
Ürituse pildid http://www.tormahuvikojad.ee/moodul.php?moodul=CMS&Komponent=Gallery&id=4&sm_id=204